Multidisciplinaire behandeling in Klein Bekken Kliniek

In het UZA kunnen patiënten met incontinentieproblemen rekenen op een gespecialiseerde opvang. Afhankelijk van de precieze aard van hun probleem worden ze behandeld binnen de diensten urologie, maag-darmziekten, gynaecologie of abdominale heelkunde. Ze kunnen ook terecht bij een kinesitherapeut en een verpleegkundige.

Dikwijls kan de aandoening binnen één dienst behandeld worden. Maar als er sprake is van een complex, systeemoverstijgend probleem, wordt de patiënt doorverwezen naar de Klein Bekken Kliniek van het UZA. Deze verenigt specialisten van de genoemde diensten en een osteopaat. Daarnaast kan ze een beroep doen op een radioloog en een specialist in de elektrodiagnostiek. In de Klein Bekken Kliniek worden niet alleen incontinentieproblemen maar ook andere aandoeningen van het kleine bekken behandeld, zoals een verzakking van de blaas of letsels na een bevalling. Nogal wat patiënten hebben een combinatie van deze problemen.
Het idee achter de Klein Bekken Kliniek is dat problemen die anatomisch dicht bij elkaar liggen – bijvoorbeeld constipatie en ongewild urineverlies – het best door één team behandeld worden, ook al zijn ze strikt genomen het terrein van verschillende diensten. Door het probleem niet door de bril van één maar verschillende specialisten te bekijken, onstaat er een vollediger beeld. Voor de patiënt heeft deze aanpak als bijkomend voordeel dat één arts de hele behandeling coördineert en hij dus niet van de ene dienst naar de andere moet lopen.
Het team vergadert een keer per maand om gezamenlijke patiëntendossiers te bespreken en voor elke patiënt een individueel beleid uit te stippelen.